Παρόντες στο πρώτο «κουδούνι» της χρονιάς

Πρώτο «κουδούνι» ακούστηκε σήμερα και τα σχολεία της πόλης μας γέμισαν χαρούμενα, παιδικά χαμόγελα, με όνειρα και ελπίδες για το μέλλον. Παρά το μουδιασμένο κλίμα των ημερών, ο υποψήφιος Δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης, Μάριος Ψυχάλης και στελέχη της παράταξης «δήμος Μπροστά+», παραβρέθηκαν στους καθιερωμένους αγιασμούς των σχολείων και είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν και να ανταλλάξουν ευχές με μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς.

Στο περιθώριο της ημέρας, ο υποψήφιος Δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης, Μάριος Ψυχάλης, δήλωσε σχετικά:

«Η πρώτη μέρα της κάθε νέας σχολικής χρονιάς είναι για όλους μια ιδιαίτερη γιορτή. Οι μαθητές μας ξεκινούν ένα καινούριο ταξίδι γεμάτοι όνειρα και ελπίδες, με την καθοδήγηση και την εξαιρετική δουλειά των εκπαιδευτικών των σχολείων μας.

Δυστυχώς, οι μέρες που περνά η χώρα μας δεν μας επιτρέπουν να το χαρούμε, όπως αρμόζει στην ημέρα, όμως, δεν έχουμε δικαίωμα να στερήσουμε κανένα χαμόγελο από τα παιδικά πρόσωπα. Τα σχολεία μας έχουν ανάγκη την στήριξή μας σε κάθε επίπεδο. Με επενδύσεις στις υποδομές, ενίσχυση των εξοπλισμών και συνεργασία με τους διευθυντές και το εκπαιδευτικό προσωπικό για το καλό των παιδιών μας. Ευχόμαστε σε όλους μια καλή σχολική χρονιά, με υγεία πάνω από όλα, πρόοδο και κάθε καλό για τους μαθητές μας!».

Οι προτάσεις μας για την παιδεία

1. Πλήρης σχολικός εξοπλισμός για κάθε μαθητή της Α’ τάξης Δημοτικού

2. Ασφάλεια αστικής ευθύνης σε κάθε μαθητή και εκπαιδευτικό, κατά την λειτουργία των σχολείων

3. Κανείς γονιός δεν θα πληρώνει για να καθαρίζονται και να φυλάσσονται τα σχολεία, ή ακόμα και για προμήθεια βασικού σχολικού εξοπλισμού