Στηρίζουμε το δίκαιο αίτημα των εργαζομένων

Η εξασφάλιση και διατήρηση των θέσεων εργασίας, ειδικά σε δύσκολους καιρούς, όπως αυτούς που διανύει η χώρα εδώ και πολλά χρόνια, καθώς και, όχι μόνο η διατήρηση του υπάρχοντος προσωπικού, αλλά και η αύξησή του για την κάλυψη των αναγκών των πόλεων, είναι πάγια θέση μας και θα την στηρίζουμε πάντα με επιχειρήματα και προτάσεις.

Ως εκ τούτου, το δίκαιο αίτημα των εργαζομένων για παράταση των συμβάσεων των εργαζομένων του προγράμματος κοινωφελούς εργασίας ΔΠ02/2022 μέχρι και τις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου, το οποίο έχουν καταθέσει και με επιστολή τους προς τον Πρωθυπουργό της χώρας, μας βρίσκει απόλυτα σύμφωνους και στο πλευρό τους.

Για το λόγο αυτό, η δημοτική παράταξη «δήμος μπροστά+» και ο υποψήφιος Δήμαρχος Μάριος Ψυχάλης προτείνουν την έκδοση του κάτωθι ψηφίσµατος, κατά την επόμενη συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου Λυκόβρυσης – Πεύκης:

«Το ∆ηµοτικό Συµβούλιο του ∆ήµου Λυκόβρυσης - Πεύκης υποστηρίζει το αίτηµα εργαζοµένων για την παράταση του Προγράµµατος Κοινωφελούς Εργασίας σε ∆ήµους, Περιφέρειες, Κέντρα Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφερειών (ΚΚΠΠ), Υπηρεσίες Υπουργείων και άλλων φορέων, θεωρώντας δίκαιη την εξυπηρέτηση του αιτήµατός τους».

Αποστέλλει δε, την έγγραφη υποστήριξή του στο Υπουργείο Εργασίας, στο Υπουργείο Εσωτερικών, στην Κεντρική Ένωση ∆ήµων Ελλάδος (Κ.Ε.∆.Ε.), στην Περιφερειακή Ένωση ∆ήµων Αττικής (Π.Ε.∆.Α.), και στην Περιφέρεια Αττικής.