Το νέο Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο (ΓΠΣ) της Λυκόβρυσης είναι γεγονός!

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 δημοσιεύθηκε η ΚΥΑ που εγκρίνει την αναθεώρηση του ΓΠΣ Λυκόβρυσης!

Πρόκειται για μια ιδιαίτερα σημαντική και ιστορική στιγμή για τον Δήμο Λυκόβρυσης – Πεύκης, καθώς πλέον ανοίγει ο δρόμος για την δημιουργία νέων αθλητικών εγκαταστάσεων, αξιοποιώντας το οικόπεδο της ΑΓΕΤ Ηρακλής, ενώ δίνεται η δυνατότητα να δημιουργηθούν επιπλέον κοινόχρηστοί χώροι πρασίνου.

Είναι η δικαίωση προσπαθειών χρόνων, για την οποία ο δήμαρχος Λυκόβρυσης - Πεύκης, Μάριος Ψυχάλης, δήλωσε σχετικά:

«Η διαδικασία αναθεώρησης του Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου της Λυκόβρυσης, ήταν μια υπόθεση με μακρόχρονη διάρκεια, στην εξέλιξη της οποίας συνέβαλαν σημαντικά τόσο οι υπηρεσιακοί παράγοντες, επιστήμονες, όπως επίσης η απελθούσα Δημοτική αρχή, τους οποίους ευχαριστώ! Ο Δήμος Λυκόβρυσης – Πεύκης αποκτά πλέον έναν ακόμα χώρο, όπου μπορούν να δημιουργηθούν χώροι πρασίνου, αναψυχής και αθλητισμού. Δεν μπορούμε παρά να είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι για αυτήν την ιστορική εξέλιξη!».