Νίκη Δούκα: «Συλλογική συμβολή στα προβλήματα της καθημερινότητας»

*Η Νίκη Δούκα είναι υποψήφια δημοτική σύμβουλος Πεύκης, με την παράταξη «δήμος Μπροστά+», με επικεφαλής τον υποψήφιο δήμαρχο Μάριο Ψυχάλη

Ως συνδυασμός, αλλά και ως μεμονωμένα άτομα, ανεξάρτητα από το εκπαιδευτικό, ηλικιακό, κοινωνικό ή ιδεολογικό μας υπόβαθρο, δηλώνουμε αρωγοί όλων των κοινωνικών ομάδων του Δήμου μας και διεκδικούμε το δικαίωμα μας να έχουμε όλοι ανεξαιρέτως φωνή, τόσο για τα πρακτικά προβλήματα του Δήμου, όσο και για τα πιο ειδικά που τυχόν αποκλείουν διαφορετικότητες ή μειονοτικές ομάδες, οι οποίες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι μιας κοινότητας, όπως είναι ο Δήμος.

Η άποψη μας είναι πως η αλλαγή και η πρόοδος επέρχεται μέσω της ατομικής και κινηματικής δράσης, αλλά ταυτόχρονα και μέσω της συλλογικής μας συμβολής στην βελτίωση των συνθηκών της καθημερινότητας, όπου όλοι έχουμε την δυνατότητα της ενεργούς συμμετοχής και λόγου στην πόλη και στις γειτονιές όπου ζούμε και μεγαλώνουμε.

ΑμεΑ, άνεργοι, ηλικιωμένοι, ασθενείς και γενικά ευπαθείς κοινωνικές ομάδες, χωρίς καμία απολύτως διάκριση θα πρέπει να είναι σε θέση να κινούνται σε ασφαλείς και καθαρούς δρόμους (π.χ διευκόλυνση αναπηρικών αμαξιδίων), να ενημερώνονται από την διοίκηση του Δήμου, ώστε να συμμετέχουν σε ημερίδες και εκδηλώσεις που τους αφορούν (π.χ δίκτυο πληροφόρησης και συμβουλευτική εργαζομένων και ανέργων), καθώς και το αυτονόητο, να έχουν πρόσβαση σε βασικά αγαθά διαβίωσης.

Ο συνδυασμός μας είναι πάντα ανοιχτός σε συζητήσεις και διάλογο από όλους και προς όλους.