Τοποθετήσεις επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας Μάριου Ψυχάλη κατά τη συνεδρίαση του δημοτικού Συμβουλίου της Τρίτης, 21 Ιουνίου 2022

Σημαντικά είναι τα ζητήματα που έθεσαν οι παρατάξεις της αντιπολίτευσης και ο επικεφαλής της παράταξης «δήμος μπροστά+», Μάριος Ψυχάλης, κατά την τελευταία συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, για τα περισσότερα από τα οποία, ουδεμία απάντηση έδωσε για μια ακόμα φορά η δημοτική αρχή.

Συγκεκριμένα, κατά την προ ημερήσιας διάταξης συζήτηση, τέθηκαν τα εξής ζητήματα:

Η δημοτική αρχή είχε προκηρύξει εργολαβία αρχικού προϋπολογισμού 1.103.600 €, για την συντήρηση των πεζοδρομίων και του οδοστρώματος, ενώ οι πολίτες δεν έχουν δει τους φόρους τους να πιάνουν τόπο. Καλούμε την αρμόδια αντιδήμαρχο να προβούμε σε αυτοψία για την εργολαβία και να διαπιστώσουμε τι από όλα αυτά που περιλαμβάνει η μελέτη έχει πραγματοποιηθεί. Είμαστε βέβαιοι πως ούτε τα μισά. Κι ενώ επί μήνες ζητούσαμε να μας δοθούν τα στοιχεία, δεν μας έχει δοθεί τίποτα.

Επίσης, το χαράτσι των 900.000 € που έχουν πληρώσει οι κάτοικοι της Λυκόβρυσης για το ΟΤ9, έχει χαθεί και είναι… θαμμένο, για να κλείνουν οι «τρύπες» από τα ελλείματα που έχει δημιουργήσει η δημοτική Αρχή. Είστε υποχρεωμένοι να τα επιστρέψετε με έργα στους κατοίκους της Λυκόβρυσης.

Για τις διαπαραταξιακές επιτροπές: Υπάρχουν πάρα πολλές στον Δήμο. Τα δικά μας στελέχη ποτέ δεν έχουν ενημερωθεί. Είτε δεν καλούνται τα μέλη μας, είτε δεν συνεδριάζουν οι επιτροπές.  Θα θέλαμε απάντηση από οποιονδήποτε πρόεδρο, πότε συνεδρίασαν την τελευταία φορά.

Για τον ορισμό Τεχνικού Συμβούλου για την Κύμης: Είχαμε ζητήσει από την δημοτική αρχή να μην αιφνιδιαστούν κάτοικοι και Δημοτικοί Σύμβουλοι. Και έγινε ακριβώς το αντίθετο. Απαράδεκτή η απόφαση της δημοτικής Αρχής για ορισμό Τεχνικού Σύμβουλου για την προστασία των κατοίκων, από την εταιρεία που έχει αναλάβει την μελέτη της Κύμης

Για το 2ο  ΚΑΠΗ Κάτω Πεύκης: Δεν υπάρχει εγγραφή στον προϋπολογισμό της Περιφέρειας. Ποιες ενέργειες προτίθεται να αναλάβει η δημοτική Αρχή;

Για τη συντήρηση των απορριμματοφόρων και οχημάτων του Δήμου: Δεν έχει γίνει εδώ και καιρό καμία συντήρηση οχημάτων και καμία σύμβαση για την επισκευή απορριμματοφόρων. Ζητάμε να μάθουμε από τον αρμόδιο αντιδήμαρχο: Έχει υπογραφεί σύμβαση; Ποιος είναι ο ανάδοχος; Ποιο το χρονικό διάστημα που έχει οριστεί; Αυτή τη στιγμή υπολογίζονται τουλάχιστον οκτώ οχήματα εκτός λειτουργίας. Ζητάμε ενημέρωση, πόσα ακριβώς είναι τα οχήματα που δεν λειτουργούν; Πώς θα αντιμετωπιστεί η κατάσταση;

Για την άρνηση χορήγησης δημοσίων εγγράφων: Είναι ντροπή για το θεσμό να υποβάλλουμε ερωτήματα και οι αρμόδιοι αντιδήμαρχοι να αδιαφορούν. Είναι πάρα πολλά τα γραπτά αιτήματα που καλούνται να απαντήσουν και… σφυρίζουν κλέφτικα.

Τοποθέτηση για το ΓΠΣ

Είναι μεγάλος ο αριθμός των ερωτημάτων που προκύπτουν για το ζήτημα και που η δημοτική Αρχή είναι υποχρεωμένη να απαντήσει. Παρ’ όλα αυτά, εξακολουθεί να κρύβεται και να ενεργεί εν κρυπτώ εις βάρος των κατοίκων που αγωνιούν για το τι πρόκειται να συμβεί στις γειτονιές που μεγαλώνουν τα παιδιά τους.

- Ποιο είναι το όραμα του Δήμου για το ΓΠΣ της Λυκόβρυσης;

- Γιατί αποκλείστηκαν οι κάτοικοι της περιοχής, ως οι άμεσα ενδιαφερόμενοι και επηρεαζόμενοι, από την δημόσια Διαβούλευση για το Σχέδιο;

- Γιατί αποκλείστηκαν οι επικεφαλής των παρατάξεων της αντιπολίτευσης από την Επιτροπή Ποιότητας Ζωής;

- Γιατί η δημοτική αρχή, απέκλεισε με εντολή της κάθε επικοινωνία των παρατάξεων της αντιπολίτευσης με τον μελετητή;

- Γιατί δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη στο Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο για σοβαρά ζητήματα, όπως οι επιπτώσεις από την διάνοιξη της Κύμης, από την κατασκευή του Mall, το κατά πόσο θα επιβαρυνθεί το περιβάλλον της περιοχής κ.α.;

- Γιατί δεν έχει γίνει καμία απαλλοτρίωση και δέσμευση κοινόχρηστων χώρων εδώ και περισσότερες από δύο δεκαετίες;

- Δεσμεύεται η δημοτική Αρχή ότι δεν προτίθεται να μετατρέψει το ημιτελές κλειστό σε αμαξοστάσιο;

Όπως εξελίσσεται η υπόθεση, το ΓΠΣ δεν λύνει, αλλά δημιουργεί μια σειρά από ιδιαίτερα σημαντικά προβλήματα για τα οποία οφείλει η δημοτική Αρχή να βρει λύσεις και να δώσει απαντήσεις. Ενδεικτικά:

1. Αύξηση της ατμοσφαιρικής ρύπανσης εξαιτίας των κεντρικών αρτηριών που διέρχονται πλησίον ή εντός του Δήμου
  2. Άσκηση οικιστικών πιέσεων εντός των θυλάκων δασικού πρασίνου (πχ παράνομες κατατμήσεις εντός του δάσους Κάσδαγλη)
  3. Μόλυνση ρεμάτων (πχ ρέματος Πύρνας με απόβλητα, σκουπίδια από τις παρακείμενες βιομηχανίες, βιοτεχνίες)
  4. Ρύπανση από τις βιομηχανικές δραστηριότητες
  5. Καταγεγραμμένες συγκρούσεις χρήσεων γης εξαιτίας της γειτνίασης των βιομηχανικών με τις οικιστικές περιοχές
  6. Σημαντικός αριθμός αδιάνοικτων οδών
  7. Προβληματική προσπέλαση και εξυπηρέτηση εξαιτίας της διαμπερούς κυκλοφορίας βαρέων οχημάτων
  8. Μεγάλοι κυκλοφοριακοί φόρτοι στους κεντρικούς άξονες (Λεωφ. Σοφ. Βενιζέλου)
  9. Έλλειψη χώρων στάθμευσης
  10. Έλλειψη ολοκληρωμένου πολεοδομικού σχεδιασμού
  11. Οικιστικές πιέσεις στις δασικές περιοχές
  12. Τάσεις πύκνωσης οικοδομικού ιστού
  13. Μεγάλη πληθυσμιακή πυκνότητα (7.583κάτ./τ.χλμ.)

Όλα τα παραπάνω απαιτούν χρόνο, σχεδιασμό και ανοικτή διαβούλευση για την εξεύρεση των καλύτερων δυνατών λύσεων προς όφελος και όχι εις βάρος των πολιτών. Μέχρι στιγμής, η δημοτική αρχή έχει δείξει πως κάθε άλλο, παρά σε αυτή την κατεύθυνση κινείται.

Καλούμε την δημοτική Αρχή, έστω και σε αυτό το χρονικό σημείο να σταθεί στο ύψος της ευθύνης και να δώσει απαντήσεις σε όλα τα σημαντικά ζητήματα που προκύπτουν. Στόχος είναι να κάνουμε τις πόλεις μας καλύτερες για τους δημότες μας και όχι να υποθηκεύσουμε το μέλλον τους σε επιχειρηματικά και άλλα συμφέροντα.

Οι επιλογές της διοίκησης μέχρι στιγμής εκεί οδηγούν.