Σχολικές δομές υπό διάλυση

Σε συνέχεια του δελτίου τύπου της παράταξης «δήμος μπροστά+» με τίτλο «Άμεση συντήρηση και αποκατάσταση των σχολικών μονάδων»  που δημοσιεύθηκε στις 22/03/2022, σας παραθέτουμε τα κάτωθι στοιχεία, σημειώνοντας ότι σημαντικές ελλείψεις σε συντήρηση και υποδομές δεν δύναται να αποτυπωθούν με την χρήση φωτογραφικού υλικού, όπως η ανάγκη διενέργειας (πολεοδομικών – μηχανολογικών – στατικών - αντιπυρικών) μελετών, ενώ ενδεικτικά σας επισυνάπτουμε πρόσφατη αναφορά ενός από τους δεκάδες συλλόγους γονέων και κηδεμόνων, που αναφέρουν αντίστοιχα προβλήματα.

Πιο συγκεκριμένα, σύμφωνα με απολύτως πρόσφατες αναφορές και αυτοψίες έχουν παρατηρηθεί από τα στελέχη της παράταξης «δήμος μπροστά+», που συμμετέχουν σε συλλογικά όργανα, παρατίθενται τα κάτωθι:

1.      Απουσία εφαρμογής κανόνων πυρασφάλειας στους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης (π.χ. πόρτες που τηρούν τους κανόνες πυρασφάλειας)

2.      Απουσία συντήρησης συστήματος συναγερμού στους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης. Σημειώνεται δε, ότι κατά την εβδομάδα 21/03 – 24/03 δεν λειτουργεί ο 1ος Παιδικός Σταθμός Πεύκης διότι πραγματοποιήθηκε διάρρηξη, με αποτέλεσμα σοβαρές υλικές καταστροφές.

3.      Στο 1ο Γυμνάσιο Πεύκης δεν υπάρχει ανελκυστήρας, ώστε να εξυπηρετούνται ΑΜΕΑ, αντιστοίχως σε μια από τις δύο πτέρυγες του 2ου Δημοτικού Πεύκης.

4.      Απουσία εισόδων ΑΜΕΑ στην ευρύτατη πλειοψηφία των σχολικών μονάδων στο Δήμο Λυκόβρυσης – Πεύκης.

5.      Καταβολή αντιτίμου από γονείς σε νηπιαγωγεία (π.χ. 2ο Νηπιαγωγείο Λυκόβρυσης) ώστε να πραγματοποιούνται αγορές αναλώσιμων αγαθών.

6.      Χρήση κοντέινερ για σχολικές μονάδες (π.χ. νηπιαγωγεία σε Πεύκη και Λυκόβρυση).

Επιπροσθέτως, οι επισυναπτόμενες φωτογραφίες ελήφθησαν από σχολικές μονάδες και αθλητικές μονάδες σχολικών εγκαταστάσεων του Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης στις 23/03/2022 και ώρα 15:00 – 19:00. Οι φωτογραφίες τεκμαίρουν τα κάτωθι:

1.        Γκράφιτι σε τουαλέτες και περιβάλλοντα χώρο (π.χ.: 2ο Δημοτικό Πεύκης)

2.        Τσουκνίδες και χόρτα σε περιβάλλοντα χώρο νηπιαγωγείου που έχουν πρόσβαση νήπια (π.χ.: 5ο Νηπιαγωγείο Πεύκης)

3.         Απορρίμματα (σκουπίδια) σε περιβάλλοντα χώρο νηπιαγωγείου που έχουν πρόσβαση νήπια (π.χ.: 5ο Νηπιαγωγείο Πεύκης)

4.        Τεμαχισμένο – χρησιμοποιημένο ταρτάν γηπέδου, ως δάπεδο σε περιβάλλοντα χώρο νηπιαγωγείου που έχουν πρόσβαση νήπια (π.χ.: 5ο Νηπιαγωγείο Πεύκης)

5.        Σπασμένα παγκάκια σε περιβάλλοντα χώρο νηπιαγωγείου που έχουν πρόσβαση νήπια (π.χ.: 5ο Νηπιαγωγείο Πεύκης και 1ο Γυμνάσιο Πεύκης)

6.        Υποδομές βόλεϊ χωρίς φιλέ και με εκτεταμένες φθορές σε προστατευτικό (αφρολέξ) πλαίσιο (π.χ.: 3ο Δημοτικό Πεύκης και 1ο Δημοτικό Λυκόβρυσης

7.        Κατεστραμμένα υλικά (βιβλιοθήκες και γραφεία) σε προαύλιο χώρο (π.χ.: 3ο Δημοτικό Πεύκης)

8.        Εκτεταμένες φθορές (γκράφιτι) και  και έλλειψη συντήρησης περιβάλλοντος χώρου (π.χ.: 3ο Δημοτικό Πεύκης)

9.        Έλλειψη συντήρησης σε προαύλιο χώρο (π.χ. 5ο Νηπιαγωγείο Λυκόβρυσης)

10.    Απουσία διαγράμμισης διαβάσεων σε εισόδους σχολικών μονάδων (π.χ.: 4Ο Δημοτικό Πεύκης)

11.    Ξύλινο μπαούλο με απορρίμματα εντός του προαύλιου χώρου (2ο Γυμνάσιο Πεύκης)