Έτος μνήμης για τον Ελληνισμό της Μικράς Ασίας

Η φετινή χρονιά, το 2022, έχει έναν ιδιαίτερο συμβολισμό μιας και συμπληρώνονται 100 χρόνια από την μεγαλύτερη  τραγωδία του ελληνισμού, τη Μικρασιατική Καταστροφή του 1922.

Προτείνουμε το 2022 να αποτελέσει Έτος μνήμης για τον Ελληνισμό της Μικράς Ασίας.

Θεωρούμε χρέος μας σε μια πόλη όπως η δική μας, με έντονο το Μικρασιατικό στοιχείο, να τιμήσουμε όπως αρμόζει τους προγόνους μας. Θα πρέπει να προβάλουμε την σημασία που είχε η παρουσία των προσφύγων για την μετέπειτα διαμόρφωση της χώρας και του Δήμου Λυκόβρυσης - Πεύκης. Αναμένουμε από τους φορείς του Δήμου το πρόγραμμα εκδηλώσεων για τα 100 χρόνια, καθώς και την δημιουργία μνημείου στην Άνω Πεύκη, αντίστοιχου της ουσιαστικής συνεισφοράς, της λαογραφικής, πνευματικής, πολιτιστικής και οικονομικής συνεισφοράς στο Δήμο μας.

Μέλη ΔΣ ΠΕΑΠ

Χαράλαμπος Καρανάσος