Μαρία Τραγάδη: Άμεση καταβολή του μισθού στους συμβασιούχους του ΠΕΑΠ

Άμεση καταβολή του μισθού στους συμβασιούχους του ΠΕΑΠ

Παρακολουθούμε στενά το ό,τι συμβαίνει με τους εργαζομένους - συμβασιούχους του ΝΠΔΔ ΠΕΑΠ. Οι εργαζόμενοι δεν είναι δυνατόν να γίνονται μπαλάκι μεταξύ των δημόσιων φορέων. Ξεκάθαρη θέση μας είναι ότι οι εργαζόμενοι στο ΠΕΑΠ πρέπει να πληρωθούν από τον προϋπολογισμό του ΝΠΔΔ, για όσο χρονικό διάστημα υπάρχει η αναστολή λειτουργίας των δομών του ΠΕΑΠ και αφού ανοίξει να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους. Το κράτος και ο Δήμος οφείλουν να δείξουν το κοινωνικό τους πρόσημο, καθώς έρχονται πολύ δύσκολες ημέρες. Δεν είναι δυνατόν πάνω από 60 οικογένειες να μένουν χωρίς χρήματα, για τυπικούς ή διαδικαστικούς λόγους.

Καλούμε άμεσα τη διοίκηση του ΝΠΔΔ να βρει λύση.

Μαρία Τραγάδη μέλος της δημοτικής παράταξης "Δήμος Μπροστά+", τακτικό μέλος του διοικητικού συμβουλίου του νομικού προσώπου του δήμου Λυκόβρυσης - Πεύκης ΠΕ.Α.Π.