Ομιλία υποψήφιου δημάρχου Λυκόβρυσης - Πεύκης Μάριου Ψυχάλη (03/02/2019)

Φίλες και φίλοι,

Είναι μεγάλη η χαρά και η συγκίνησή μου που απευθύνομαι σε εσάς, διότι η παρουσία σας μας τιμά ιδιαιτέρως.

Αυτή η συγκέντρωση είναι μια ανθρώπινη συνάντηση και έπειτα μια αυτοδιοικητική επικοινωνία.

Στις δημοτικές εκλογές του ερχόμενου Μαΐου μας δίνεται η δυνατότητα, ως δημότες, να προσδιορίσουμε τη στάση μας.

Ο «δήμος μπροστά» είναι μια ανεξάρτητη αυτοδιοικητική κίνηση από ανθρώπους που βρίσκονται δίπλα σας.

Βασική μας αρχή είναι η προσφορά για τον τόπο που γεννηθήκαμε, το δήμο που ζούμε και εργαζόμαστε και για τη γειτονιά μας.

Ο «δήμος μπροστά» είναι ανεξάρτητη δημοτική κίνηση που δεν ετεροπροσδιορίζεται. Σήμερα είναι παρόντα όλα τα ιδρυτικά μέλη τα οποία γνωρίζουν πολύ καλά ότι δεν υπάρχουν ούτε αφανείς εταίροι, ούτε υποκρυπτόμενα πρόσωπα, μόνο εθελοντές που έχουν όρεξη για προσφορά στο δήμο μας. Τα προβλήματα της τοπικής αυτοδιοίκησης δεν έχουν χρώματα και κόμματα.
Δεν θα μπούμε στον πειρασμό να αποδώσουμε ευθύνες σε καμία δημοτική αρχή.
Δεν υποστηρίζουμε ότι θα παραλάβουμε καμένη γη.

Κρατάμε τα θετικά του παρελθόντος και προσθέτουμε πάνω σε ό,τι έχει γίνει μέχρι σήμερα.

Έχουμε όρεξη και κέφι για δουλειά.

Θέλουμε να είμαστε παρόντες και πρωταγωνιστές στο δήμο μας.

Αποτελεί θεμέλιο λίθο της παράταξης μας η συνεργασία μας με τους πολίτες, τους δημότες, τους φορείς και τις επιχειρήσεις χωρίς εξαιρέσεις ή αποκλεισμούς.

Για εμάς δεν υπάρχουν καλές, μεγάλες ή μικρές γειτονιές του δήμου μας. Ο χώρος ευθύνης είναι ενιαίος. Για εμάς η Λυκόβρυση και η Πεύκη έχουν ίδια δικαιώματα, ίσες ευκαιρίες.

Μια πολιτική κίνηση κρίνεται από τη δύναμη της να εγείρει συζητήσεις. Σας διαβεβαιώ ότι αυτό το έχουμε κατορθώσει ήδη. Είμαστε υπολογίσιμη δύναμη. Γιατί μέρα μεσημέρι στο ξέφωτο διεκδικούμε όλοι μαζί το δήμο που μας αξίζει.

Προκλήσεις που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε είναι:

1.      Επένδυση στην ουσιαστική δύναμη του τόπου μας που είναι οι άνθρωποι του

2.      Ολοκληρωμένη διαχείριση απορριμμάτων

3.      Προστασία του φυσικού περιβάλλοντος και των δασών

4.      Κλιματική αλλαγή με στόχο τη μείωση των ρύπων και την εξοικονόμηση ενέργειας

5.      Δια βίου μάθηση με δέσμευση για την ίδρυση Λαϊκού Πανεπιστημίου στο δήμο μας.

6.      Παιδεία – εκπαίδευση – πολιτισμός για όλους

7.      Ψηφιακός εκσυγχρονισμός της δημόσιας διοίκησης

8.      Προαγωγή του αθλητισμού

9.      Βελτίωση της καθημερινότητας του πολίτη με ορισμό αντιδημάρχου καθημερινότητας και έμφαση, μεταξύ άλλων, στη βελτίωση των πεζοδρόμιων – επένδυση σε έργα υποδομών όπως οι αγωγοί όμβριων υδάτων – πολιτική προστασία – δημοτική συγκοινωνία

10.  Αισθητική αναβάθμιση των πλατειών και των γειτονιών του δήμου

11.  Βελτίωση της καθαριότητας και του ηλεκτροφωτισμού

12.  Προσέλκυση χρηματοδοτούμενων προγραμμάτων

Συγκεκριμένα για τη Λυκόβρυση

ΟΤ9: Άμεση παράδοση και λειτουργία. Έχει γίνει επένδυση ύψους άνω των 12 εκ. ευρώ και δεν υπάρχει ένα ολοκληρωμένο σχέδιο αξιοποίησης της επένδυσης.

Διαδημοτικό γήπεδο Λυκόβρυσης – Μεταμόρφωσης: Άμεση λειτουργία όλων των αθλητικών εγκαταστάσεων και αναβάθμιση των υπόλοιπων δομών.

ΓΠΣ (Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο) Λυκόβρυσης: Ο πολεοδομικός σχεδιασμός που έχει άμεση με τις περιουσίες μας χρειάζεται συμμετοχικό προγραμματισμό. Έμφαση στη διαβούλευση, αλλά και σύνδεση των ΓΠΣ των δύο δημοτικών κοινοτήτων.

ΒΙΟΠΑ (Βιομηχανική Περιοχή) Λυκόβρυσης – Μεταμόρφωσης: Η πολεοδομική μελέτη για το ΒΙΟΠΑ Λυκόβρυσης – Μεταμόρφωσης είναι παγωμένη από το 2004 στο Υπουργείο. Πρέπει να πολεοδομηθεί άμεσα.

Οικόπεδο ΑΓΕΤ  Ηρακλής: Άμεση ολοκλήρωση της δωρεάς και αξιοποίηση του οικοπέδου.

Ωρίμανση έργων για χρηματοδότηση:

Κέντρο πόλης Λυκόβρυσης: Επικαιροποίηση της μελέτης και σύνδεση της κεντρικής πλατείας με το ΟΤ9 – πεζοδρόμηση & ηπιοδρόμηση:

Κλειστό μπάσκετ: Όλη η διαδρομή του κλειστού είναι προβληματική. Από τη μια υπάρχει μια διοίκηση που έχει παραμείνει αδρανής ενώ από την άλλη η αντιπολίτευση που χρησιμοποιεί το ευαίσθητο θέμα για ψηφοθηρικούς λόγους.

Εμείς δεσμευόμαστε ότι θα προβούμε σε όλες τις ενέργειες για να αποκτήσει η Λυκόβρυση κλειστό γήπεδο μπάσκετ.

Κυκλοφοριακή μελέτη: άμεση προκήρυξη και έμφαση στη διάνοιξη δρόμων και στις δύο κοινότητες.

Ολοκληρωμένο και εφαρμόσιμο σχέδιο διαχείρισης απορριμμάτων  & επενδύσεις σε μηχανολογικό εξοπλισμό

Οικονομική διαχείριση: Υποστηρίζουμε σαφέστατα ότι τα οικονομικά στοιχεία του δήμου πρέπει να είναι νοικοκυρεμένα και να μην δημιουργούνται ελλείματα που υπονομεύουν την βιωσιμότητα του δήμου, γεγονός που ήταν σύνηθες στο παρελθόν.

Από την άλλη το υπερβολικό πλεόνασμα των 4,2 εκ ευρώ δεν απασχολεί κανένα πολίτη όταν οι δημοτικοί χώροι είναι σε πολύ κακή κατάσταση και δεν γίνονται επενδύσεις σε έργα υποδομών.

Εμείς δεσμευόμαστε για ήπια πλεονάσματα και έμφαση σε αναπτυξιακά έργα υποδομών, αλλά και παροχή καλύτερων υπηρεσιών.

Δημοτικά τέλη: Πολύ ακριβά τα δημοτικά τέλη για τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Τα δημοτικά τέλη είναι ανταποδοτικά, δηλαδή για όσα πληρώνεις, λαμβάνεις τις αντίστοιχες υπηρεσίες, ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να γίνεται. Εμείς δεσμευόμαστε για αναλυτική κοστολόγηση των ανταποδοτικών υπηρεσιών και την προσαρμογή τους στο πραγματικό τους ύψος, αλλά και για την βελτίωση του ηλεκτροφωτισμού και της καθαριότητας.

Φίλες και φίλοι,

Το 2019 θα μας βρει με ένα δήμο ισχυρό, κραταιό, σίγουρο και ανοιχτό, όχι ένα δήμο που θα αποτελεί συνάθροιση προσωπικών προσδοκιών, φοβικό και κλειστό.

Αυτό που μας απασχολεί είναι χωρίς κορώνες αλλά και μακριά από συνωμοτικούς ψίθυρους να καταθέσουμε τις απόψεις και τα επιχειρήματα μας και να οδηγήσουμε σε ανατροπές.

Σας καλούμε πρώτα να γνωρίσετε, έπειτα να σκεφτείτε και στο τέλος να μας ψηφίσετε.