Πλήρης απαξίωση του θεσμού του Κοινωνικού Φροντιστηρίου στον Δήμο Λυκόβρυσης - Πεύκης!

Η πρόσβαση στην παιδεία και την εκπαίδευση είναι βασικό δικαίωμα όλων και όχι πολυτέλεια ή επιλεκτικό προνόμιο. Ο λόγος θεσμοθέτησης και λειτουργίας του Κοινωνικού Φροντιστηρίου είναι η πρόσβαση των μαθητών/τριών, που προέρχονται απο μη προνομιούχες οικονομικά κοινωνικές τάξεις στην δωρεάν παρεχόμενη ενισχυτική διδασκαλία. Στον Δήμο Λυκόβρυσης - Πεύκης, το κοινωνικό φροντιστήριο είχε απαξιωθεί, ήδη απο την προηγούμενη διοίκηση του ΚΟΙ.Π.Α.Π. και συνεχίζει να μην λειτουργεί ως θεσμός. Ως εκπαιδευτικός, οφείλω να αφυπνίσω τη διοίκηση του ΚΟΙ.Π.Α.Π. ώστε να ληφθούν άμεσα μέτρα για την εύρυθμη λειτουργία του Κοινωνικού Φροντιστηρίου, με λύσεις που έχει προτείνει η αντιπολίτευση το τελευταίο διάστημα. Η εφαρμογή δημοκρατικών πολιτικών αναβαθμίζει το επίπεδο ζωής των πολιτών και συνδέεται με την επιλογή και προώθηση κοινωνικών - προνοιακών πολιτικών. Η τοπική αυτοδιοίκηση έχει χρέος, ειδικά αυτή την περίοδο των επαυξημένων συνεπειών της κρίσης, να προστατεύσει τους μη προνομιούχους πολίτες.

Συμεών Νικολιδάκης - Τακτικό μέλος στο Διοικητικό Συμβούλιο του ΚΟΙ.Π.Α.Π. - μέλος της δημοτικής Παράταξης "Δήμος μπροστά+"  π