Χ. Καρανάσος: "Απαράδεκτα υψηλά τα τροφεία των παιδικών σταθμών στο δήμο Λυκόβρυσης - Πεύκης"

Για οικογενειακό είσοδημα έως 14.000,00€  στο δήμο Αμαρουσίου τα τροφεία για τους παιδικούς σταθμούς είναι δωρεάν, την ίδια στιγμη , στο δήμο Λυκόβρυσης - Πεύκης με το ίδιο οικογενειακό εισόδημα (14.000,00€) το κόστος είναι 30 ανά 11 μήνες ,δηλαδή 330 το χρόνο.
Για οικογενειακό εισόδημα 20.001,00€ στο δήμο Αμαρουσίου το κόστος είναι 28 μηνιαίως , ενώ στο δήμο Λυκόβρυσης - Πεύκης για το ίδιο οικογενειακό εισόδημα το κόστος ειναι 120 μηνιαίως, δηλαδή 1.320,00 το χρόνο.
Άλλο ένα παράδειγμα είναι ο δήμος Κηφισιάς. Για οικογενειακό εισόδημα 15.000,00€ ,οι γονείς πληρώνουν  22,50 μηνιαίως. Την ίδια στίγμη, στο δήμο Λυκόβρυσης - Πεύκης οι γονείς καλούνται να πληρώσουν 30 μηνιαίως. Επιπλέον, με εισόδημα 40.001,00€ στο δήμο Κηφισιάς, η μηνιαία εισφόρα είναι 54 , ενώ στο δήμο Λυκόβρυσης - Πεύκης, το κόστος αγγίζει το ποσό των 180 το μήνα, δηλαδή 1.980,00 το χρόνο.
Τέλος, δε θα μπορούσαμε να παραβλέψουμε το κόστος μεταφοράς των νηπίων στους παιδικούς σταθμούς ,που είναι 40 το μήνα, όταν σε άλλους δήμους το κόστος είναι πολύ λιγότερο.
Αξίζει να σημειωθεί οτι η παράταξή μας σε πρόσφατο διοικητικό συμβούλιο του ΚΟΙ.Π.Α.Π. κατέθεσε πρόταση για τη μείωση των τροφείων και την ελάφρυνση των δημοτών, χωρίς να κάνει <<κακή αντιπολίτευση>> όπως κάποιοι υποστηρίζουν ,αλλά να βοηθά με τεκμηριωμένες προτάσεις στη βελτίωση της κακής διοίκησης και ανικανότητας των διοικούντων του ΚΟΙ.Π.Α.Π. να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων, ως οφείλουν.

Καρανάσος Χαράλαμπος - Τακτικό μέλος στο ΔΣ του ΚΟΙ.Π.Α.Π. - μέλος της δημοτικής παράταξης <<Δήμος μπροστά+>>